Yumurtalık rezerv testi AMH nedir?

AMH ya da anti-mülleryen hormon yumurtalıklardan üretilir. Kadınlardaki gorevi doğal adet döngüsünde yumurtlama için seçilecek yumurta hücresinin belirlenmesine yardımcı olmaktır.

Yumurtalık yaşlandıkça kandaki AMH değeri azalır.

Günümüzde AMH, yumurtalıkların yumurta üretme kapasitesini yani over rezervini en doğru gösteren kan testi olarak Kabul ediliyor.

Ek olarak AMH testinin bir başka avantajı da şu;

Yumurtalık rezervini gösteren diğer testlerden farklı olarak AMH adetin herhangi bir gününde ölçülebilir. İlla adetin 2. Ya da 3. Günü ölçülme şartı yoktur. Bu sayede en önemli avantajı menstrüel siklusun herhangi bir zamanında bakılabilir.

Yumurtalık yaşlandıkça kandaki AMH değeri azalır. Bunun tersini söylemek de doğru. Yani AMH değeriniz düşük çıktıysa, yumurta rezerviniz azalmış demektir, ayrıca çocuk tedavisine yumurtalığınız zayıf yanıt verecek anlamına gelir.

Rutin olarak her infertil kadına AMH bakmayız. Ancak over rezervinin azaldığını düşündüğümüz kadınlarda tedaviye başlamadan önce daha doğru bilgi edinmek için AMH düzeyini ölçeriz.

AMH değeriniz ortalama 1 ng/ml değerinden daha az ise, over rezervi azalmış ve tedavi yanıtı yetersiz olacak diye düşünebiliriz.

Bu kesin değildir, ama kuvvetle muhtemel sonuç böyle olacaktır. Nadiren AMH değeri düşük olup tedaviyle gebe kalan kadınlar da görüyoruz.

AMH değeriniz 3,5 ng/ml değerinden daha yüksek çıktıysa, tedaviye aşırı yumurta yanıtı olacağını söyleyebiliriz. Bu durumda tedavi dozunu daha titiz ayarlamamız gerekecektir.

Biz de kliniğimizde gereken hastalarımıza AMH bakıp sonucunu hastamızla birlikte yorumluyoruz.

Kliniğimizde AMH ölçümü ve diğer testlerle ilgili bilgi almak için 0545 405 01 37 ve 0318 233 03 03 no’lu telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Yavuz Şimşek