Resimde gördüğünüz geleneksel rahim içi araçlar T şeklinde olup en sık yan etkileri, kullanan kadınlarda adet kanama süresinin ve miktarının artmış olmasıdır. Bu durum, spiralli kadının neredeyse bir ayın yarısı kadar sürede kanamalı yaşamasına yol açıyor, kansızlık nedeni oluyor ve yaşam konforunu düşürüyor.

Bir diğer sorun; klasik spirallerde yerinden kayma nedeniyle  kaçak gebelikler yaşanabiliyor. Bin kullanıcının dört tanesinde spirale rağmen kaçak gebelik oluyor. En sık neden ise spiralin yerinden kayması.

İşte bu handikaplara çözüm olarak üretilen Gynefix ise, rahimin kubbesine asılan ve düz bir çubuk şekline sahip yeni bir spiral.

Üstteki resimde gördüğünüz gibi Gynefix’in rahim içinde kapladığı yer, klasik spirale göre çok daha az. Bu sayede klasik spiralde görülen uzamış adet kanamalarına Gynefix yol açmıyor. Ayrıca, rahimin kubbesine astığımız için yerinden kayma riski çok daha az. Böylece kaçak gebelik oluşma riski de klasik spirale göre çok daha az.

Uygulaması klasik spirale benzer, ancak bunun eğitimini almış kadın doğum uzmanlarınca yapılması gerekiyor. Sağlık ocaklarında bulunmuyor. Yurtdışından getirttiğimiz bir ürün. Halihazırda uyguluyoruz.

Koruyuculuk süresi 5 yıl. Takıldıktan sonra 1 hafta cinsel beraberlikte bulunmamak gerekiyor. Bir haftanın sonunda beraberlik serbest. Gynefix taktırdıysanız, spiralinizin doğru yerinde olup olmadığını ultrasonla kontrol etmek için 1 hafta sonra kontrole gelmeniz gerekiyor.

Gynefix hakkında daha detaylı bilgi almak ve uygulatmak için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Yavuz Şimşek