Karından yapılacak ameliyatlarda karnı kesmeden , karın içine yerleştirilen 0.5-1 santim çaplı borularla ve bir kamera yardımıyla yaptığımız ameliyatlara laparaskopi ya da endoskopik cerrahi diyoruz.

Laparaskopinin normal ameliyattan farkı nedir?

Klasik ameliyatta kasıkların üstünde bir kesi yaparız ve ellerimizle karın içinde çalışıp, varsa miyom, kist gibi hastalıkları çıkarırız.

Laparaskopide ise karın içini karbon dioksit gazı ile şişirip, içeriye iki ya da üç tane ince uzun cerrahi (trokar) yerleştiririz.

Bu aletlerden göbek deliği kısmından yerleştirdiğimiz minik bir kamera ile tüm organları 6 kat büyüterek görebiliririz. Ek olarak yumurtalık kisti, myom, endometriozis, iltihap gibi hastalıkları görme imkanımız olur. Karnın her iki yan tarafından geçirdiğimiz diğer aletler yardımıyla bunları çıkartırız.

Laparaskopinin avantajları nelerdir?

Her şeyden önce , karın üzerinde normal ameliyatta enaz 10 santimlik bir kesi yapılırken, laparoskopide 0.5-1 cm’lik üç adet açıklıktan aynı ameliyatı yaparız. Yani ameliyat sonrası karın derisi üzerinde ameliyat izi çok daha küçük olur. Kozmetik açıdan avantajlıdır

Ameliyatta kanama daha azdır.

Ameliyat sonrası hastanın ağrısı çok az, gaz çıkarma problemi çok daha az olur.

Hasta, açık yöntemle yapılan ameliyatlarda ortalama 2-3 gün hastanede kalırken, laparoskopik ameliyattan sonra hastaneden aynı gün taburcu olabilir, en geç bir gün sonra taburcu ederiz.

Günlük yaşamına bir an önce kavuşur.

Karın içinde yapışıklık oluşma ihtimali daha azdır.

Her ameliyat laparoskopi ile yapılabilir mi?

Normal yöntemle yaptığımız ameliyatların neredeyse tamamını bugün laparaskopi ile de yapabiliyoruz.

Ancak laparoskopik ameliyatlarda başarı için 2 faktör var:

1- Ameliyatı yapan cerrahın deneyimi

2- Ameliyathanede gerekli ekipman/aletlerin hazır olması

Laparoskopik cerrahi tecrübesi yeterli değilse, işlemin riskleri artıyor, kistin tam olarak çıkartılamama durumu oluyor. Tersine, laparoskopide tecrübeli bir hekimin uyguladığı ameliyat çok daha iyi sonuç veriyor.

Eğer hastanede gerekli ekipman yoksa yine laparoskopiyi dört dörtlük kullanmak mümkün olmuyor. Ameliyatınızı yapan doktorun işini kolaylaştıracak aletler yoksa yine kapalı ameliyat istenilen sonucu vermiyor.

Laparoskopiyi hastaya bağlı nedenlerle de bazen uygulayamayız. Hastamızın göbek fıtığı varsa, ya da göbek fıtığından ameliyat olduysa, kalp-akciğer problemi varsa, çok fazla kilolu ise açık ameliyat tercih ederiz.

Laparoskopi ile başlayıp açığa dönme ihtimali var mı?

Nadiren evet. %5-7 oranında kapalı başladığımız hastada açık ameliyata dönmek durumunda kalabiliriz. Kanama, kitlenin etrafa çok yapışık olması, hastanın ameliyatta durumunun acilleşmesi nedenleri ile açık ameliyata dönmek gerekebilir.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Yavuz Şimşek