Rahim Filmi ( HSG = Histerosalpingografi)

Rahim filmi ya da HSG’nin ne amaçla yapıldığını anlatmadan önce döllenme ile ve döllenmiş yumurta hücresinin rahime yerleşmesi ile ilgili bilgilerimizi hatırlayalım.

Kısırlığın kadındaki en önemli nedenlerinden birisi tüplerdeki yapışıklıklardır.

Döllenme, yani sperm ve yumurta hücresinin birleşimi tüplerde gerçekleşir. Bunun olabilmesi için tüp kanallarının düzgün ve açık olması gerekir.

Tüplerde oluşmuş yapışıklıklar, tüpün düzgün, boru şeklindeki yapısını bozup büklümlü, kıvrımlı, şiş bir hale getirir ve artık o tüp çalışamaz.

Zamanında tedavi edilmeyen akıntılar-enfeksiyonlar, endometriozis hastalığı , yumurtalık kistleri , bazen myomlar, daha önce rahim ve yumurtalıklarla ilgili geçirilen ameliyatlar, tüplerdeki yapışıklıkların nedeni olabilir. Tüpler boğumlu , kıvrımlı hale gelirler. Tüm bu bozukluklar sonucu, sperm ile yumurta hücresinin bu boğumlu,yapışık tüp içinde birleşmesi mümkün olmaz ve dölenme gerçekleşmeyebilir.

İnfertil kadınların yaklaşık yarısında sorun tüplerin normal çalışamayacak şekilde hasarlı olmasıdır.

Öte yandan döllenmiş yumurta hücresinin yani embriyonun rahim iç zarına yerleşebilmesi için rahim zarı da düzgün olmak zorundadır. Kadında rahim zarında polip gibi ya da bazı rahim zarını bozan myomlar gibi hastalıklar varsa varlığında, tüpte döllenme gerçekleşse bile embriyo düzensiz yapıdaki rahim zarına tutunamaz ve gebelik devam edemez.

İşte, tüp kanallarının düzgün ve açık olup olmadığını anlamak, rahim iç zarının düzenli olup olmadığını anlamak için yaptığımız tetkike HSG ya da rahim filmi diyoruz.

Rahim filmini kimlere çekiyoruz?

35 yaş üstünde olan ve çocuk isteyen, geçmişte rahim ve yumurtalıkları tutan iltihap öyküsü olan, dış gebelik öyküsü olan, muayenede pelvik patolojiyi düşündüren bulgular (nodülarite, fiksasyon, şiddetli ağrı) olan hastalarda tedavi öncesi mutlaka HSG yapmak isteriz.

Rahim filmini nasıl çekiyoruz?

HSG’yi, adet kanaması bittikten hemen sonra yapıyoruz.İşlemden önce hazneyi ve rahim ağzını muayene eder ve eğer varsa akıntıları tedavi ederiz.

HSG işlemi biraz ağrılı olduğu için biz kliniğimizde anestezi altında işlemi yapıyoruz. Bu sayede hastamız herhangi bir rahatsızlık hissetmeden tüplerin açıklığını kontrol ediyoruz.

Jinekolojik muayene olacakmış hastamız gibi masaya uzanır. Hazneye muayene aracını yerleştirdikten sonra özel bir tüpü rahim ağzına yerleştiririz. Bu tüp vasıtasıyla rahim filmi için gerekli ilacı rahime ve tüplere doğru enjekte ederiz.

Böylece rahimin iç zarının düzgün olup olmadığı, tüplerin her ikisinin de açık olup olmadığı görünmüş olur.

Normal bir rahim filmi görüntüsü şu şekildedir:

Rahim filmi ile tüplerin açık olmadığını farkettiysek, kısırlığın da muhtemel nedeni belirlenmiş olur. Tüpler tıkalı olduğu için yumurta hücresi ve sperm birleşemiyor yani döllenme gerçekleşmiyordur. Ancak nadiren rahim filminde yanlışlıkla tüpler tıkalı izlenebilir. Bu ihtimali dışlamak için tüpler tıkalı görünüyorsa, laparoskopi ameliyatı ile bir doğrulama yapabiliriz. Laparoskopide de tüpler tıkalı ise bu durumda tüp bebek işlemlerine başlamak gerekir. Rahim filmi normalse tüp bebeğe gitmek yerine, zamanlanmış cinsel beraberlik ya da aşılama tedavisi uygularız.

Kliniğimizden rahim filmi randevusu almak için 0545 405 01 37 ve 0318 233 03 03 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın

Prof. Dr. Yavuz ŞİMŞEK