Sperm tahlili (Spermiogram)

İnfertilite yakınması olan çiftlerin yaklaşık yarısında problem spermlerin anormal olmasıdır.

Erkekle ilişkili en önemli kısırlık nedeni spermlerin yumurta hücresini dölleyebilme yeteneklerinin bozulmasıdır. Bu nedenle çocuk isteyen ve doktora başvuran çiftler için yaptığımız ilk test sperm incelemesi ya da ‘spermiyogram’ dır.

Sperm tahlili verirken, 2 ya da 3 gün dışarı boşalmamış olmanız gerekir. Bu sürenin sonunda numunenizi verebilirsiniz. Bir çok merkezde hasta erkek tuvaletinde ya da laboratuvar içinde bir odada mastürbasyon yaparken kendisine verilen özel kaba numuneyi vermek durumunda kalıyor. Bu erkekleri strese sokan ve numune vermeyi güçleştiren bir durum.

Biz kliniğimizde numune kabını hastamıza veriyor, hastamızın kendi evinde daha rahat edeceği ortamda sperm örneğini verip numune kabını kliniğimize getirmesini istiyoruz.

Unutmayın, numune verirken kayganlaştırıcı olarak tükürük, su, sabun gibi sperm tahlilini bozabilecek etkenleri kullanmamanız gerekir.

Yumurta hücresini dölleyebilmesi için, spermlerin ve meni içindeki prostat salgısının bazı özelliklere sahip olması gerekir. Laboratuvarda meninin hacmi, sperm sayısı, spermlerin normal şekilli olup olmadığı, hareket yetenekleri ve prostat salgısının özelliklerini inceliyoruz.

Normal sperm değerlerini sıralayalım:

  • Dışarı atılan meni 1,5 mililitreden daha fazla olmalıdır.
  • Her bir mililitrede menide 15 milyondan daha fazla sayıda sperm hücresi bulunmalıdır.
  • Spermlerin en az yarısında baş, boyun ve kuyruk kısımları normal görünüşlü olmalıdır.
  • Spermlerin en az %40’ı , yumurta hücresini dölleyebilecek şekilde ileriye doğru hareketli olmalıdır

Eğer bu incelemenin sonunda spermlerin sayı, şekil ve hareket özellikleri yukarıda saydığımız kriterlerin üzerindeyse, sperm tahlili normal kabul edilir.

Eğer bu kriterlerin altında çıkan sonuçlar varsa, o zaman anormalliğe göre çeşitli ilaç tedavileri eşliğinde aşılama ya da tüp bebek tedavisi planlıyoruz.

Bu konu haricinde Tüp Bebek Tedavisi hakkında sitemizde konuyla ilgili yazımızı da inceleyebilirsiniz.