Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Merak Ettikleriniz

Tüp bebek kimlere yapılır?

Dünyada ilk kez 1978 yılında uygulanan tüp bebek tedavisi ile günümüzde 10 milyondan fazla çiftin çocuk sahibi olduğu tahmin ediliyor. Anne ve babalığı doğal yollarla yaşayamayan çiftler için bir kurtarıcı olan tüp bebek tedavisine biraz daha yakından bakalım.

Düzenli olarak beraberliği olmasına karşın 1 yıl içinde gebelik elde edemeyen çiftlerde tedavi gerekir. Eğer anne adayının yaşı 35 ve üzerindeyse 1 yıl beklemiyoruz, 6 ay içinde gebelik yoksa tedavi gerekir.

Tüp Bebek Tedavisi – Kırıkkale
Bu tedavi direk tüp bebek tedavisi olabilir, ancak tüp bebek maliyetli bir süreç olduğundan, eğer sperm tahlili, hormon tahlilleri ve rahim filmi normalse tüp bebeğe geçmeden önce daha basit olan tedavileri uyguluyoruz (zamanlanmış cinsel beraberlik ya da aşılama gibi).

Aşılama denemeleri ile gebelik elde edilememiş çiftlerde vakit kaybetmeden tüp bebeğe tedavisi geçmek uygundur.

Ya da erkeğin spermlerini ilgilendiren ciddi sorunlarda, kadında tüplerin tıkalı olması durumunda, endometriozis tanısı alan kadınlara aşılama gibi tedaviler uygulanamaz, direk tüp bebeğe geçmek gerekir.

Keza, tüm testler normal olsa bile uygulanan diğer tedaviler ile çocuk sahibi olamamış çiftlere tüp bebek tedavisi uyguluyoruz.

Hangi Çiftlere Tüp Bebek (IVF) Tedavisi Gerekir?

1- Kadının tüplerinde ciddi hasarlanma var ise ya da tüpler alınmışsa,
2- Tedavi edilemeyen hormon bozukluklarında,
3- Açıklanamayan kısırlıkta,
4- Ciddi sperm hasarında,
5- İleriemiş endometriozis tanısı koyulan kadınlarda,
6- İmmünolojik kısırlıkta ,
7- Diğer tedavilerin başarısız ya da yetersiz kaldığı çiftlerde tüp bebek tedavisi gerekir.

Tüp Bebek İşleminin Basamakları Nelerdir?

Tüp bebek işleminde yaşınıza, FSH düzeyinize, geçmişteki tedavilere alınan yanıtlara göre size bir protokol belirlenecektir. Uyguladığımız ilaçlar, dozlar, ilaç uygulama süresi kişiye göre değişir. Yine de bir tüp bebek işleminde aşağı yukarı şu basamakları izleriz:

1- Yumurtalıkların uyarılması
2- Çatlatma iğneleri yumurtlamasının sağlanması
3- Yumurta hücrelerinin toplanması
4- Erkeğin sperminin hazırlanması
5- Toplanan yumurtalara spermlerin enjeksiyonu (mikroenjeksiyon)
6- Döllenen yumurtaların inkübatörde takibi
7- Uygun embriyoların yumurta toplama sonrası 3. gün ya da 5. gün transferi
8- 12 gün sonra gebeliğin teşhis edilmesi

Tüp Bebek İşleminde Başarı Şansı Ne Kadar?

Başarı, anne ve babanın değerlerine gore değişir. İleri yaşta olan, yumurta gelişimi yetersiz olan kadınlarda %10 civarında gebelik şansı mevucttur. Genç, daha once yaşayan çocuğu olan, yumurta gelişimi iyi, embriyo kalitesi iyi, eşinin sperm değerleri iyi olan çiftlerde başarı %45-50 civarındadır.

Unutulmamalıdır ki tüp bebek tedavisi yaptırdım öyleyse %100 çocuğum olacak diye bir olay mümkün değildir. Tedavide başarı şansı en fazla %50 civarındadır ve biz ne kadar mükemmel çalışırsak çalışalım, başarısızlık ihtimali her zaman mevcuttur.

Başarısızlık durumunda yılmayın ve tedavilere küsmeyin.

İlk denemesinde gebelik elde edemeyip 2.,3. Denemesinde çocuk sahibi olan, ya da sonraında kendiliğinden gebe kalan çok sayıda hastamız mevcut.

Bu tedavide hedefe ulaşana kadar uğraşmak, sabırlı olmak ve doktorunuza güvenmek esastır.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Yavuz ŞİMŞEK