Sağlıklı gebelik elde edebilmek için spermlerin sayıca yeterli, hareketli ve tip olarak normal yapıya sahip olmaları gerekir.

Sayı 15 milyon/ml’den az;

ileri hareketlilik %40 ve altında;

normal tipte sperm oranı %14’ün altında ise gebelik elde etmek zorlaşıyor.

Bunlara ek olarak günümüzde spermlerin dölleme yeteneğini olumsuz etkileyen yeni bir parametre daha kullanımımıza girdi. Oksidatif stres dediğimiz durum ve buna bağımlı oluşan DNA hasarından bahsediyorum. Bu spermler sayıca yeterli bile olsalar hasarlı DNA ve bozuk hücre içeriği nedeniyle yumurtanın döllenme şansı azalıyor. Ek olarak yumurta döllense bile rahim duvarına tutunma (implantasyon) şansı olumsuz etkileniyor.

Peki spermlerde oksidatif stres artışına ve DNA hasarına yol açan nedenler nelerdir?

Sigara ve alkol kullanımı,

hareketsizlik ya da aşırı spor yapmak,

ilaç ve ağır metallere maruziyet,

enfeksiyonlar spermlerin içinde oksidatif artıkların birikmesine yol açarak dölleme yeteneğini olumsuz etkiler.

Günümüzde sperm parametreleri içinde sayı, hareket ve tip değerlendirmesine ek olarak oksidatif stres ve DNA hasarı değerlendirmesi de önem kazanmıştır.

Sperm içinde artmış oksidatif stres saptadığımızda hastamıza antioksidan vitamin desteği ve yaşam tarzı değişiklikleri öneririz. Ayrıca spermiogramda artmış oksidatif stres durumunda gerekirse tedavide mastürbasyonla verilen sperm yerine testisten sperm çekme yöntemine (TESA) başvurabiliriz.

Sperm testi ve oksidatif stres testlerini yaptırmak ya da daha detaylı bilgi almak için 0545 405 01 37 ve 0318 233 03 03 no’lu telefondan kliniğimize ulaşabilirsiniz.