Adeti gecikmiş ve yukarıda sıraladığımız şikayetleri olan bir bayan gecikmeden tam teşekküllü bir kadın-doğum kliniğine başvurmalıdır. Çünkü acil bir hastalık olan dış gebelikte, iç kanama tehlikesi vardır ve iç kanamaya zamanında müdahale edilmezse sonuç ölüm olabilir.

Hastaneye başvurduğunuzda doktorunuz sizi değerlendirecek, şikayetlerinizi dinleyecek , size bazı sorular yöneltecek ve arkasından muayene ve ultrason yapacaktır.

Bu arada kan testleri , kanda gebelik testi dediğimiz b-HCG testi yapılacaktır. Ultrasonda rahim içine değil de tüplerinize yerleşmiş bir dış gebelik varsa ve kan testlerinizde de gebelik testinizin müsbet olduğu saptanırsa teşhis büyük olasılıkla dış gebeliktir.

Teşhisten sonra hastalığın tedavisine geçilir.

Dış gebelik çok büyümemişse ve iç kanama yoksa hastalığı ilaçla (metotreksat)tedavi etmek mümkündür.

İç kanama söz konusu olmadığında ve hastalık kendi kendine sonlanıyorsa hiçbir tedavi yapmadan sadece hastalığın gidişatını izlemek de mümkündür. Bunun dışında kalan hastalara ameliyat önerilir.

Dış gebeliklerin bazıları, iç kanama olmadan kendiliğinden sonlanır ve hiçbir müdahaleye gerek kalmadan iyileşebilirsiniz. Vücut bazen dış gebelik hadisesini kimi zaman kendisi sınırlar ve sonlandırır. Bu arada hastanede gözlem altında tutulabilirsiniz, ya da ayaktan takip önerilebilir. Aralıklı olarak yapılan ultrason ,kan testleri ve b-HCG testleri ile hastalığınızın iyiye ya da kötüye doğru gidip gitmediği kontrol edilir. Eğer ultrasonda dış gebelik geriliyorsa, iç kanama belirtileri yoksa, aralıklı olarak yapılan kan ve gebelik testleri sonuçları iyiye gidiyorsa , bu şekilde her hangi bir müdahale yapmadan izlenir.

Dış gebelik teşhis edildikten sonra, hastalığın tedavisinde 2. seçenek ilaçlarla dış gebeliği sonlandırmaya çalışmaktır. Eğer doktorunuz iç kanama geçirmediğinize kanaat getirir, hastalığınız da kötüleşmezse, dış gebeliği yok edebilmek için dışarıdan verilebilecek çeşitli ilaçlar vardır. Bu ilaçlar tek sefere mahsus uygulanabilir ya da aralıklı olarak tekrarlanırlar .

Bu arada ultrason ve kan testleri ile hastalığınızın gidişatı, ilaçların hastalığa etki edip etmediği değerlendirilir. İlaç tedavisi sonrası eğer ultrasonla hastalığın gerilediği saptanır, kan testleri de hastalığın iyiye doğru seyrettiğini düşündürürse bir süre sonra şifa ile taburcu edilebilirsiniz.

Yukarıda sıraladığımız bekleyip görme seçeneği ve ilaç tedavisi ile dış gebeliği sonlandırma gibi tedaviler uygun olmazsa esas tedavisi ameliyattır.

Eğer tüpün delindiği ve iç kanama geçirmekte olduğunuz saptanırsa acil olarak ameliyata alınmanız gerekecektir. Ameliyatta delinmiş olan tüp ve dış gebelik dokusu çıkartılır.

Ameliyat karnınızın açılması ile yapılabileceği gibi, müsait olan durumlarda laparaskopi (endoskopik cerrahi) dediğimiz yöntemle de karından küçük delikler açarak ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür. Ne şekilde ameliyat olacağınız, hastalığınızın ciddiyetine ve sizi ameliyat edecek jinekologun kararına bağlıdır.

Başarılı bir ameliyattan sonra , kısa sürede eski sağlığınıza kavuşmanız mümkündür. Ancak dış gebelik ameliyatlarından sonra birçok hastada daha sonra aynı tüpte veya dış gebelik tarafındaki tüp çıkarılmışsa karşı taraf tüpte tekrar dış gebelik oluşması riski vardır. Bu nedenle ameliyat sonrası her kadın , tekrar bu hastalığı geçirebileceğini bilmeli ve uyanık olmalıdır.