RAHİM (ENDOMETRİUM) KANSERİ

Rahim dediğimiz organın iç zarını endometrium olarak adlandırıyoruz. Kanser de aslında bu zardan kaynaklanır rahim kanserinin diğer adı da endometrium kanseridir. Üreme organlarının en sık kanseridir.

Daha önce anlattığımız şekilde diğer birçok kanser gibi rahim kanseri de ileri yaşta, çoğunlukla menopoz sonrası dönemde görülür.

Bundan başka, rahim kanserine yakalanma riskini arttıran bazı faktörleri biliyoruz:

  • Aşırı kilolu ,
  • Şeker hastalığı olan,
  • Hiç doğum yapmamış,
  • Erken yaşlarda adet görmeye başlamış
  • Menopoza 52 yaşından sonra girmiş olan kadınların rahim kanserine yakalanma riski diğer kadınlara göre daha fazladır.

Adet gördüğü yaşlarda düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanmış, birden fazla doğum yapmış, kilosu normal, adet düzeni normal olan bayanlarda sonraki yıllarda rahim kanseri ortaya çıkma riski azalmaktadır.

Rahim kanserinin en önemli belirtileri;

Menopoza girmiş bir hanım bir daha adet görmez. Yani kanaması kesilmiştir. Herhangi bir şekilde vaginal kanaması olmamalıdır.

Rahim kanserinin en önemli belirtisi menopoza girmiş bir kadında vaginal kanama olmasıdır.

Bundan başka , kanama olmasa bile menopoza girmiş bir kadında birden bire başlayan ,kötü kokulu, bol ve sulu akıntı ve diyet yapılmamasına rağmen aniden başlayan ,iştahsızlık , hızla kilo verme gibi yakınmalar da rahim kanserini düşündüren şikayetlerdir.

Rahim kanseri teşhis ve tedavisi

Eğer yukarıda saydığımız anormal belirtiler varsa kanser tedavisi yapılabilen tam teşekküllü bir kadın-doğum kliniğine başvurmanız gerekir. Orada size muayene ve ultrason uygulandıktan sonra rahim zarından parça alınacaktır (endometriyal biyopsi). Bu işlem oldukça kolaydır ve poliklinik şartlarında yapılabilir. Rahim zarından alınan parçanın sonucu ortalama 7 gün içerisinde alınır. Alınan parçalar mikroskopta incelenir ve ona göre rahim kanser olup olmadığı söylenebilir.

Patolojik incelemenin sonucu rahim kanseri olarak saptandıysa tedavide önce ameliyatla rahim, yumurtalıklar, tüpler ve lenf bezeleri alınır. Ameliyat sonrası doktorunuz gerek görürse, tümörün yaygınlık derecesine göre size ışın tedavisi (radyoterapi) uygulanmasını önerebilir.

Tedaviden sonraki dönem

Tümör tamamen çıkarılsa bile kanser tekrar ortaya çıkmaya meyilli olduğundan tedavi yapıldıktan sonra kontrollere düzenli olarak gitmek gerekir. İlk tedavinizden yıllar sonra bile hastalık ortaya çıkabilir. Ancak ilk teşhis edildiğinde kanser çok yayılmamışsa, doğru teknikle ve eksiksiz yapılmış bir ameliyatla tüm kanserli dokular çıkarılmışsa bu durumda kanserin tekrar ortaya çıkma riski azdır. İlk teşhis edildiğinde çok ilerlemiş kanserler ise sonraki yıllarda büyük olasılıkla tekrarlayacaktır.

Kontroller ilk yıl 3 ayda bir, daha sonra 6 ayda bir ve zamanla senede bir yapılır. Hastalıksız 5 sene geçirildikten sonra, bir daha ortaya çıkma riski hemen hemen kalmamıştır.