Üreme sistemi enfeksiyonlarının bir çoğu cinsel yolla bulaşır. Bulaşınca kadınlarda vajinal akıntı, kötü koku, ağrı, kaşıntı gibi birçok şikayete neden olsa da erkeklerde ya sessizdir ya da daha basit şikayetlere neden olur. Yani erkeklerde, hastalık etkenleri mevcut olsa da aktif yakınma olamayabilir.

Burada yanlış anlaşılmaması gereken önemli bir konu var. Enfeksiyonu olan kadın , bu enfeksiyonu mutlaka eşinden ya da partnerinden almış olmayabilir. Ortak tuvaletlerin, havuzların, havluların kullanımı da enfeksiyonun kaynağı olabilir. Sonra cinsel ilişki ile bunu partnerine aktarabilir. Erkekte bir şikayet olmasa da mikrop taşınmaktadır ve kadın akıntı için tedavi alsa bile, cinsel ilişki ile eşine daha önce bulaştırdığı mikroplarla kendisi tekrar enfekte olabilmektedir.

Akıntı nedeniyle kadın tedavi almış olsa ve akıntısı geçmiş olsa bile eş tedavisi yapılmazsa , bir sonraki ilişkide trekrar mikroplara maruz kalacak ve akıntıları tekrarlayacaktır.

Bu nedenle hemen tüm akıntıların tedavisinde eş ya da partner tedavisi şarttır. Jinekoloji kliniklerine genital enfeksiyon nedeniyle başvuran kadınlar eşi ya da partneriyle “birlikte” gitmelidir.