Anne karnında gelişen bebeğin tek besin kaynağı annesidir.
Bu nedenle gebelik sırasındaki beslenme özel bir anlam kazanmaktadır. Genel hatları ile konuşursak, gebelikte yeterli ve dengeli beslenme öneriyoruz.
Gebelik şekeri dışında gebelik sırasında hiçbir anne diyet yapmamalıdır.

Bebeğin gelişimi ve annenin gebeliğe uyumu için günlük 300 kcal ek besin alınması zaruridir ve –şeker hastalığı, fenil ketonüri gibi özel bir durum yoksa- gebelik sırasında diyet yapılması kesinlikle önerilmez.

Annenin uygun beslenmesi, bebeğin anne karnında ve yenidoğan döneminde sağlıklı olması için şarttır.

Peki bir gebe beslenme alışkanlığında nelere dikkat etsin?

1- Folik asit: Daha gebelik oluşmadan başlanarak, gebeliğin ilk üç ayı boyunca günlük 400 mikrogram folik asit desteği alınmalıdır. Folik asit bebekteki sakatlıkları önleyen ve zararsız bir vitamindir.

2- Demir: Gebeliğin 3. Ayından itibaren demir içeren ilaçlardan alınmalıdır. Demir kan yapımı için gereklidir. Gebelikte bebekte ve annede demir ihtiyacı artar. Bu nedenle tüm gebelerin demir desteği alması gerekir. Piyasada çok çeşitli demir ürünleri içinden yan etkileri az olanı ve doktorunuzun önerdiğini kullanabilirsiniz.

3- Vitamin desteği: Gebelere tüm vitaminleri içeren haplardan almasını öneriyoruz. Tüm vitaminleri besinlerle almak kolay değildir ve hap halinde bu vitaminleri günlük almak mantıklıdır. Çeşitli vitaminler içinden omega-3 ve iyot içerenleri özellikle öneriyorum.

4- Kaçınılması gereken gıdalar: Açıkta satılan dondurma, sokakta yapılan kebap, çiğ köfte vs. gıdalar hijyenik olmayacaktır. Bunları tüketmek besin zehirlenmesi geçirmenize ya da bebeğinize mikrop bulaştırmanıza neden olabilir. Bunlardan kaçının. Yeşil yapraklı sebzeleri iyice yıkamadan tüketmeyin. Kapı sütü gibi pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden uzak durun. Abur cubur sınıfında olan cips, çikolata, gazlı içeceklerden tüketmemeye çalışın.

5- Etleri tam pişmişken tüketin, yetersiz pişmiş ya da çiğ etten bebeğinizi de olumsuz etkileyen enfeksiyonlar bulaşabilir.

6- Gebelikte her gıdadan dengeli beslenin. Gebelik öncesi kilosu normal olan kadınlar gebelikte 12-16 kg arasında kilo alabilirler.

7- Gebelikte günlük ortalama 70 gram protein, 175 gram karbonhidrat ve 85 gram yağ tüketimine ihtiyaç vardır. Öğünler arasında bölünmüş olarak bu miktar alınmalıdır.

8- Günlük 600 ünite D vitamini ve 1000 mg kalsiyum alınması gerekmektedir. Bu değerleri gebeliğe özgü vitamin ilaçlarının çoğu içermektedir. Genelde eksiklikleri görülmez.

Gebelikte beslenme ile ilgili çok daha detaylı bilgi için dryavuzsimsek@gmail.com adresinden ya da

0545 405 01 37 ve 0318 233 03 03 no’lu telefondan muayene randevusu alabilirsiniz.