Gebelik insülin direnci yaratan bir durumdur. Eğer zaten bir insülin direnciniz varsa gebelik sırasında bu daha belirgin hale gelebilir ve gebelik şekeri ya da gestasyonel diabet dediğimiz tablo ortaya çıkabilir.

Bu nedenle 24-28. gebelik haftaları arasında rutin olarak tüm gebelere gebelik şekeri taraması yaptırılmasını öneriyoruz.

Eğer daha önceki gebeliğinizde gebelik şekeri tanısı aldıysanız, tekrar gebe kaldığınızda 24. haftayı beklemeden şeker taraması ilk muayene sırasında yapılır.

Tarama 50 gram testi ile ya da 75 gram testi ile yapılır. Tercihen aç karnına polikliniğe gidip şeker yükleme testini yaptırmanız makul olur. Ancak 50 gram testi yapılacaksa aç olma şartı yoktur.

50 gram glukoz tozu 150 cc su içinde karıştırılıp size içirilir ve 1 saat sonra kan şekeriniz ölçülür. Eğer 140 mg/dl’den yüksekse bu anormaldir. Gebelik şekeri olabilir, tanıyı kesinleştirmek için üç gün sonra 100 gram glukoz ile yükleme yapılır.

Bu iki basamaklı yaklaşım dışında direk tek seferde 75 gram şeker yükleme yapılarak da taramanız tamamlanabilir. Tek sefer 75 gram testi yaptıracaksanız en az 8 saatlik bir açlık sonrası sabah polikliniğe başvurmanız gerekir. Açlık kan şekeriniz ölçülür, 75 gram şeker içirildikten sonra sırasıyla 1.saat ve 2.saat kan şekerleriniz ölçülür. Sınır değerlerin üzerinde ölçümler varsa gebelik şekeri tanısı koyulur.

Şeker yükleme testinizi yaptırmak için lütfen buraya tıklayınız.