Hamileyken oruç tutsam bebeğe bir zararı olur mu?

Ramazan ayında bir çok gebenin ve ailesinin merak ettiği bir konu bu. Bir yandan dini ibadetini yerine getirme rahatlığı, öbür yandan bebeğin açlıktan etkilenme kaygısı ile bir çok gebe hastamızın yönelttiği bir soru.

Yaz aylarında 17-18 saat herhangi bir gıda almaksızın beklerken acaba bebeğe zarar veriyor olabilir miyiz?

Konu ile ilgili tıbbi bilgi kaynaklarına baktığımızda şunu görüyoruz:

Oruç anne ve bebek sağlığı üzerine sanıldığı kadar olumsuz etki göstermiyor. Sadece bazı yayınlarda bebeğin daha düşük doğum ağırlığı ile doğmasına yol açabileceği bildirilmiş.

Bu da önemli bir durum. Daha düşük kilolu bebeklerde doğumdan sonra uzamış sarılık, yoğun bakım ihtiyacı, solunum problemleri  daha fazla oluyor.

Bunun ötesinde orucun anne karnındaki bebeklerde sakatlık vs. gibi kalıcı bir zarar vermesi söz konusu değil.

Yine de elimizde orucun gebelere ve bebeklerine etkileri ile ilgili yeterli tıbbi bilgi bulunmuyor. Bu nedenle gebelerin ramazan ayında oruç tutmasını önermiyoruz.

Mantıken de karnında bir bebek taşıyan annenin, uzun saatler boyunca ve sıcak günlerde sıvı kaybı yaşaması, aç kalması uygun değildir.

Anneden bebeğe dengeli ve kesintisiz bir şekilde protein, karbonhidrat, yağ, mineral, vitamin, eser elementlerin aktarılması gerekiyor. Yaz aylarındaki oruç ibadeti bu işleyişi ister istemez etkileyecektir.

Ek olarak gebelerde açlık hipoglisemisi söz konusudur. Yani açlığa tahammül gebelikte azalır. Bundan dolayı orucun hissedilir yükü de gebelerde daha fazla olacaktır.

Benim uzmanlık alanım değil, ancak bilindiği gibi dinen de haklı mazeretler varlığında oruç kaza edilebiliyor ya da fidye verilebiliyor.

Son bir nokta, evet hamileler olarak oruç tutmayacağız, ancak zengin ramazan sofralarından beslenirken de ölçüyü kaçırmamalıyız.

Hergün yemediğimiz tatlılar, yumurtalı pideler, güllaçlar, baklavalar,  bir ay boyunca sofralarda olacak.

Lütfen hamur işi ile aramıza koyduğumuz mesafeyi, ramazanda da koruyalım.

Günlük 30-40 dakikalık yürüyüşlerimizi bu ay da aksatmayalım.

Tüm annelerimize ve anne adaylarımıza sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Yavuz ŞİMŞEK