Kadın hastalıkları içinde hem ölümlere neden olabilmesi hem de tedavisinden sonra önemli sekeller bırakması nedeniyle dış gebelik hastalığı önemli bir yere sahiptir.

Dış gebeliğin ne olduğunu konuşmadan önce normal gebeliğin nasıl oluştuğunu ve nasıl rahim içine yerleştiğini kısaca hatırlayalım.

Kadında yumurta hücresi, yumurtlama ile tüplere atılır, bu dönemde eğer korunmadan cinsel ilişkiye girilirse , ilişki sırasında hazneye boşalan spermler tüplere doğru hareketlenir, rahim ağzını ve rahimi geçip tüpe ulaşırlar.

Tüplerde spermlerden bir tanesi yumurta hücresinin zarından geçer ve döllenme değimiz hadise gerçekleşir. Tüplerde meydana gelen döllenme sonrası, sperm ve yumurta artık birleşmiş, zigot dediğimiz bebeğin ilk taslağını oluşturmuşlardır. Bu aşamadan sonra zigot rahime doğru ilerler, tüp içinde 3 gün kadar süren bir yolculuk yapar. Bu süre sonrasında rahim iç zarına yani endometriuma yerleşir. Rahim iç zarına yerleşen embriyo, bir yandan endometriumu oyup burada yuvalanırken, bir yandan da arka arkaya bölünmeler geçirip büyümektedir. Artık gebeliğin sonuna ve doğum tamamlanana kadar rahim içzarında yuvalandığı yerde kalacaktır.

Normal bir döllenme ve gebelik bu şekilde gerçekleşir.

Peki dış gebelik nedir?

Tüplerde döllenmiş olan yumurta hücresinin rahim içzarı yerine başka herhangi bir yere yerleşip büyümesine dış gebelik ya da ektopik gebelik diyoruz.

Tüp içinde döllenmiş yumurta, rahim içzarı yerine yumurtalıklara, karın içinde başka bir organa, rahim ağzına yerleşebilir. Ama en önemlisi ve en sık olarak tüp içinde kalıp, tüp içine yuvalanıp burada büyüyebilir.

Dış gebeliklerin neredeyse tamamı tüp içinde yerleşip büyüyen gebeliklerdir.

Rahim kaslı ve dokusu kalın bir organdır. Embriyo rahim içine yerleştikten sonra rahim içzarını oyarak kendisine bir yuva oluşturabilir, bu mümkündür; ancak aynı durum tüpler için imkansızdır. Tüpler rahim dokusuna göre çok ince ve dar organlardır. İçine yuvalanan embriyo, tüp duvarını oymaya ve kendine yer açmaya çalışırken , bu arada tüp duvarı incelir ve bir süre sonra tüp delinir. Bu delinme sırasında embriyo çoğu zaman ölür, annede ise ölüme neden olabilecek ciddi iç kanamalar meydana gelir. Zaten bu nedenle dış gebelik ölüm riski olan ciddi bir kadın hastalığıdır.