Amniyosentez ya da bebeğin yüzdüğü sıvıdan örnek alınması 16-21. Gebelik haftaları arasında uygulanan bir işlemdir. Eğer bebekte Down sendromu ya da diğer genetik bozuklukları düşündüren bir durum varsa, bunu kesinleştirmek için amniyo sentez yapılabilir.

Bu işlemde ultrason eşliğinde annenin karnından bir iğne ile girilerek bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdan örnek alıyoruz. Bu sıvıyı genetik laboratuvara yolluyoruz.

Bir hafta içinde erken sonuç, yaklaşık 3 hafta içinde geç ve kesin sonuç alınarak bebeğin kromozom bozukluğu olup olmadığını ortaya koyuyoruz.

Amniyosentezin riskleri var mıdır?

Evet. En önemli risk işlemden sonra 1 hafta içinde annenin düşük yapmasıdır. Bu ihtimal 400-500 işlemde 1’dir. Yani 400 amniyosentez yaptığımızda bunun bir tanesinde işlemden sonra düşük gerçekleşmektedir.

Görüldüğü gibi amniyosentez işlemi ciddi sonuçları olabilen bir girişimdir. Bu işlemi yaptırmaya aile ve doktor beraber karar vermelidir.

Amniyosentez konusunda daha detaylı bilgi almak için

dryavuzsimsek@gmail.com adresine yazarak ya da 0545 405 01 37 ve 0318 233 03 03 no’lu telefondan randevunuzu alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.