ERKEN DOĞUM

37. haftadan daha önce doğum yapmak, erken doğum ya da prematür doğum olarak tanımlanır. Yaklaşık her 10 gebeliğin biri erken doğumla sonuçlanmaktadır.

Yenidoğan bebeklerin sağlık sorunlarının ve ölümlerinin en önemli nedeni zamanından önce doğmaya bağlı sorunlardır.

Bir doğum ne kadar erken gerçekleşirse bebekte sorun oluşma riski o kadar artar. Sonuçta hastalarıma da her zaman söylediğim gibi bebek için en iyi küvöz anne karnıdır. Orada olgunlaştıktan sonra dış dünyaya çıkarsa rahatlıkla yaşama tutunabilir.

Peki erken doğum neden oluşuyor?

Bu konu net olarak açıklığa kavuşmamıştır, ancak bir gebe aşağıdaki tabloda verdiğim risk faktörlerini taşıyorsa erken doğum yapma riski de artıyor.

Erken Doğum riskini arttıran durumlar

Daha önce erken doğum yapmış olmak

İkiz-üçüz gebelik

Rahim ağzının kısa olması

Tedavi edilmemiş idrar yolu enfeksiyonları

18 yaşından küçük ya da 40 yaşından büyük gebeler

Amniyotik sıvının fazla olması

Depresyon ve aşırı stress

Rahimin yapısının anormal olması

Doğumum erken başladıysa bunu nasıl tanıyabilirim?

Eğer 37. Haftadan önce düzenli rahim kasılmalarınız başladıysa, muayenenizde rahim ağzı açılmışsa erken doğum başlamış demektir.

Rahim kasılmaları her 5-10 dakikada bir geliyorsa ve arka arkaya 4-5 kasılma yakaladıysanız derhal doktorunuzla haberleşmelisiniz.

Erken doğumun tedavisi var mı?

Eğer erken doğum tanısı koyulduysa, hastaneye yatırılır ve bazı ilaçlarla rahim kasılmaları bir süreliğine de olsa durdurulmaya çalışılır.

Hastanede istirahat, damardan sıvı verilmesi ve eylemin ilerleyip ilerlemediğinin takibi yapılacaktır.

Bu arada yattığınız hastanede, bebeğin doğumu durumunda, gerekirse küvöz ve yenidoğan uzmanı bulunmalıdır. Bu detayları doktorunuz planlayacaktır.

Tedavinin bir diğer basamağı da akciğer gelişim iğneleridir. Erken doğum nedeniyle hastaneye yattığınızda, gebelik 34 haftadan daha küçükse bebeğinizin akciğerlerini geliştirmek için 12 saat ya da 24 saat arayla iki kez akciğer geliştirici iğne yapılır. Bu sayede, erken doğum olsa bile, bebeğimiz daha iyi akciğerlerle dış dünyaya çıkmış olur.

Bir kez erken doğum yaptım, tekrar gebe kalırsam ne olur?

Bu güzel bir soru. Daha önce erken doğum yapmış anneler, tekrar gebe kaldığında yine erken doğum yapma riski artmıştır. Bu nedenle tekrar gebe kaldığınızda doktorunuz gebeliğin 4. Ayından itibaren size progesteron desteği verecek, ayrıca rahim ağzı kanal uzunluğunuzu ölçerek gerekirse rahim ağzına dikiş atmayı önerebilecektir.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Yavuz Şimşek