GRİP VE GEBELİK

Gribal enfeksiyonların sık görüldüğü günlerdeyiz.

Bu yazımda sizlere grip ve gebelikteki etkileri ile ilgili merak ettiklerinizi paylaşacağım.

Grip virüsü, özellikle aşağıda yazdığım dört grup insana daha kolay bulaşıyor ve daha ağır enfeksiyon oluşturuyor. Bunlar:

1- 5 yaş altı çocuklar

2- ileri yaşta ve kalp-akciğer rahatsızlığı olan kişiler

3- Bağışıklığı zayıflamış kişiler

4- Hamileler

Grip hamilelikte nasıl seyreder?

Hamile olmayan kadınlara ve erkeklere göre hamileler için grip daha tehlikelidir.

Gebelikte daha şiddetli seyreder ve hastanede yatış gerektiren ağır enfeksiyon, toplumun geneline göre hamilelerde daha fazladır.

İleri haftalardaki gebeler daha çok risk altındadır.

Grip geçiren hamilelerin bebeklerinde sorun oluşur mu?

Basit bir grip geçiriliyorsa, cevap hayır. Ancak gribal enfeksiyon üzerine ikincil bakteriyel enfeksiyonlar eklenirse ya da yüksek ateş eşlik ederse erken doğum ve bebekte nöral tüp defekti riskleri artabilir.

Yani grip olan olan hamilelerin Bebeklerindeki sorunların nedeni annenin grip nedeniyle durumunun kötüleşmesi, zatürreye dönüşmesi ve yoğun bakıma yatırılması gibi komplikasyonlardır.

Grip nasıl bulaşır?

Hasta kişinin öksürme ve hapşırması ile virüs ortama yayılır. Virüsü içeren damlacıklar ortam havasına ve etraftaki eşyalara bulaşır. Bu havayı soluyan kişi de virüsü almış olur. Ya da viral parçacıkların bulaştığı etraftaki eşyalara dokunup, aynı elini ağız, burun ya da gözüne götürürse enfeksiyonu kapabilir.

Kuluçka süresi ne kadardır?

Ortalama 1-3 gündür.

Grip ilerleyici olursa neler görülebilir?

Yüksek ateş, nefes almada güçlük, koyu renkli kanlı balgam, solunum yetmezliği, nöbet geçirme, bilinç kaybı gibi ağır belirtiler ortaya çıkar.

Yukarıdaki belirtiler varsa mutlaka hastaneye yatış gerekir. Boğazdan ya da burundan alınan sürüntülerde erken antijen testi ve PCR yöntemi ile virus tiplendirmesi yapılır.

Gribin tedavisi hamilelikte nasıl yapılır?

Grip olan ve durumu ağır olan gebeler mutlaka hastanede yatırılarak tedavi edilir. Solunum, kalp ve beyin fonksiyonları takip edilir. Gerekirse gribe ve zatürreye karşı antiviral ilaçlar (oseltamivir, zanamivir gibi), antibiyotikler kullanılabilir. Bebek açısından sorun oluşturmayacak şekilde ilaçlarınız düzenlenir.

Hamileler Grip aşısı olabilir mi?

Gribe karşı en güzel koruma aşı olmaktır. Hastalık mevsimi gelmeden önce yapılacak aşı ile yüksek oranda gribe karşı korunursunuz. Grip aşısı gebelikte yapılabilir. Bebek açısından bir risk oluşturmaz.

Grip olmaktan kendi imkanlarımla nasıl korunabilirim?

Ağır grip geçiren insanlarla yakın temasta bulunmayın. Maske takın. Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın.

Hapşırdığınızda-öksürdüğünüzde kullandığınız kağıt mendiller tek kullanımlık olsun. Kullanın, atın ve gerektiğinde yenisini kullanın.

Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.

Hastanelere girerken maske takabilirsiniz. Hastaneler grip de dahil bir çok mikrobu barındıran ortamlardır.

Hepinize sağlıklı ve güzel günler dilerim.

Prof. Dr. Yavuz ŞİMŞEK