37. gebelik haftasından önce su gelmesi erken su gelmesi olarak tanımlanır. Genellikle 24-32. Gebelik haftaları arasında oluşur. Erken su gelmesinin en sık nedeni rahim içinin mikrop kapmasıdır. Ayrıca aşağıdaki durumlar varsa, erken su gelmesi riski de artar:

  • Sigara içmek
  • Gebeliğinde yetersiz kilo almak
  • Daha önceki gebeliklerinde suyu erken gelmiş olmak
  • Rahim ağzı kısalığı
  • Ultrasonda suyun fazla olması

Suyu erken gelen bir gebede, bebeğin bulunduğu steril ortam ile çok sayıda bakteri taşıyan hazne boşluğu arasındaki amniyotik zar açıldığı için enfeksiyon kapma riski ortaya çıkar. Su gelmesinin üzerinden geçen süre uzadıkça enfeksiyon gelişme riski de artar. Enfeksiyon anne ve bebek açısından hayati tehlike yaratacak kadar şiddetli olabilir.

Suyumun geldiğini nasıl anlarım?

Su gelmesi, kendini bacak iç kısımlarını ıslatacak kadar bir ıslaklıkla belli eder. Renksiz ve kokusuz bir sıvıdır. Bazı hamile kadınlar vajinal akıntıyı ya da tuvalete giderken olabilen idrar kaçırmayı su gelmesi ile karıştırabiliyor. Oysa bu durumlarda hissedilen ıslaklık çok hafif düzeydedir ve arkası gelmez. Yine de pedinizde sürekli bir ıslaklık hissediyorsanız doktorunuzla haberleşseniz iyi olur.

Suyumun geldiği muayenede anlaşılabilir mi?

Evet. Doktorunuz muayene yaptığında rahim ağzından amniyotik sıvı sızıntısını görür. Ayrıca ultrasonda bebeğin sıvısının azalmış olduğu da farkedilir. Şüpheli bir sızıntı varsa doktorunuz amnisure ya da actimprom gibi çeşitli testlerle suyunuzun gelip gelmediğini netleştirmek isteyebilir.

Suyum erken gelirse ne olur?

Suyu erken gelen bir gebede, en büyük sıkıntı enfeksiyon gelişimidir. Enfeksiyon, kendini yüksek ateş, kötü kokulu akıntı, kasıkta ağrı ve kanda lökosit artışı ile belli eder. Eğer enfeksiyon belirtileri varsa (yüksek ateş, kanda lökosit artışı, kötü kokulu akıntı) doğumu başlatma kararı vermek gerekir.

Eğer su gelmesine rağmen mikrop kapma emaresi yok ise, o zaman 34 haftaya kadar bekleyebiliriz. Bu bekleme süresi içinde suyu gelmiş hastamıza koruyucu antibiyotikler veriyor ve belli aralıklarla onu ultrasonla izliyoruz.

34. hafta tamamlandıktan sonra suyu gelmiş bir gebeyi daha fazla bekletmiyor, doğumunu başlatıyoruz.

Eğer su çok erken haftalarda geldiyse, bu durumda bebeğin olumsuz etkilenme ihtimali çok fazla arttığı için gebelik sonlandırma kararı da verebiliyoruz.

24. Haftadan önce suyunuz geldiyse, bebeğinizin akciğerleri ve eklemleri iyi gelişemeyeceğinden, doktorlarınız gebelik sonlandırma seçeneğini size sunacaklardır.

Su gelmesi sonrası amniyotik zar kendi kendine tamir olabilir mi?

Evet. Nadiren amniyotik zar açıldıktan sonra kendiliğinden yeniden kapanabilir.

Erken su gelmesine karşı ne gibi önlemler alabilirim?

Belki de en önemli tedbir, sigarayı bırakmak ve gebelikte yeterli beslenmektir. Ayrıca şüpheli durumlarda gecikmeden doktorunuzla haberleşmeniz gerekir.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Yavuz Şimşek