Erken Doğuma Karşı Rahim Ağzı Dikişi

Erken doğum bebekler açısından ciddi risklere, bazen bebeğin kaybedilmesine yol açıyor. Geçmişinde erken doğum öyküsü olan ya da geç düşükler yapmış olan anneler, tekrar hamile kaldığında yine erken doğum yapma riski artıyor.

Erken doğum tekrarlamasın diye hamileliğin 12-14. haftaları arasında rahim ağzını desteklemek amaçlı serklaj işlemi öneriyoruz. Ancak kanamanız varsa, bebekte ultrasonla görülmüş ağır fiziksel sorunlar varsa ya da testler sonucunda rahim içi mikrop kapmışsa serklaj işlemi uygulamıyoruz.

Daha önce erken doğum yapmış annelerde, eğer 12-14. haftalarda serklaj yapılmamışsa, ileri haftalarda rahim ağzı kısalığı tespit edersek, acil olarak da serklaj işlemi uyguluyabiliyoruz. 24. Haftaya kadar acil şartlarda da serklaj yapılabilir.

Geçmişinde erken doğumu olmayan, sağlıklı hamilelikler geçirmiş kadınlarda, yeni gebelikte rahim ağzı kısalığı varsa, serklaj yapmanın yararı olup olmadığı net değildir, bu konuda karar doktorunuza aittir.

Sorunsuz seyreden ikizlerde, üçüzlerde erken doğum olmasın diye koruyucu amaçlı serklaj işlemi faydasız görünüyor, önermiyoruz. Rahim ağzı kısalmış, erken doğumu başlamış çoğul gebelerde ise, şartlar uygunsa serklaj işlemi yapılabilir, bazı hastalarda doğumu geciktirici faydası olabiliyor. Ancak yine karar doktorunuza aittir.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Yavuz Şimşek